Filtre Torbaları
Biyo Kütle Enerji Santrallerinde

Fosil yakıtların azalmasına bağlı olarak, biyo kütle yakılması ile oluşan enerji üretimi daha yaygın ve önemli hale gelmekte. Oluşan biyo kütle enerji santrallerinde kullanılan biyo kütle ana yakıtı olarak ağaç kabukları ve dallarının yanı sıra (örneğin saman) odun da kullanılır. Kömür gibi fosil yakıtlara kıyasla yakıt olarak biyo kütle çok değişken olabilir. Bu tür uygulamalar için toz toplayıcınızın çalışma koşullarına birebir uyan Envirotec'in çok özel needlona®-yüksek performans filtre araçları bulunmaktadır.  

TİPİK ÇALIŞMA KOŞULLARI:

Sürekli Sıcaklık (°C): 100-220°C
Max. Sıcaklık (°C): Kullanılan polimer elyafın max.sıcaklık seviyesine göre ayarlanması
Toz: Uçan küller, sorpsiyon araçları
Toz Özellikleri: Topaklanan, ince, pudramsı
Toz Kaynağı: Siklon, farklı sorpsiyon süreçleri, rendelenmiş and akışkan kazan ateşlemesi
Zararlı Gazlar: H2O, HCl, HF, NOx, SOx
Temizleme Süreci: Jet Pulse
Yakıtlar: Bio kütle, örn. zeytin çekirdekleri, kolza tohumu, prinç kabukları, saman, odun

BİYO KÜTLE ENERJİ SANTRALLERİ İÇİN KULLANILAN FİLTRE ARAÇLARI ÖZELLİKLERİ:

  • Yüksek ayrıştırma verimi 
  • Yüksek kimyasal direnç 
  • İşlem nemine yüksek direnç 

BİYO KÜTLE ENERJİ SANTRALLERİ İÇİN SCRİM VE ELYAF TÜRLERİ:

Yakıt olarak bio kütle CO2 nötürdür ancak yanma sırasında etkin bir biçimde ayrıştırılması gereken çok farklı çeşitte uçan küller oluşur. Bu sebeple genellikle bio kütle enerji santrallerinde yüksek ısıya dirençli olarak Polifenilen Sülfat (PPS)-, Polyamid (PI)- Premium Fibre Blend (PFB)- ve Politetrafloretilen (PTFE)-elyaftan oluşan needlona®-filtre araçları kullanılır. Bu filtre araçları arttırılmış lif yüzeyleri sayesinde en ince tozların bile filrasyonunda, optimal çalışma koşullarında yasal emisyon değerlerine ulaşmada başarı sağlar.

Çok fazla topaklanan tozlar için needlona®-yüksek performanslı Glaze yüzey koruma kaplaması öneriyoruz. CS30® ya da CS31® yüzey kaplamaları da optimal filtrasyon sağlamaktadır.

Tüm filtre çeşitler MPS®-Filtre malzeme olarak da bulunmaktadır. MPS® filtre malzeme ortamının büyütülmüş filtre alanı tozların oldukça etkili ayrılmasını sağlar.

Needlona®-iğneli keçeden veya cam elyaf kumaştan yapılan PM-Tec®-Filtre malzemeleri özellikle ince toz filtrasyonu için uygundur. Lamine bir ePTFE membran sayesinde, çok ince toz parçacıklar yüzey üzerinde ayrılır. Böylece PM-Tec®-filtre malzemeleri en düşük toz emisyon limit değerlerini gerçekleştirir.