Filtre Torbaları
Demir Harici Metal ve Çelik Üretiminde

Demir harici metal ve çelik üretiminde farklı süreçler sonucu ortaya çıkan emisyon değerlerinin azaltılması öncelikli hedeftir. Yüksek hava geçirgenlik oranları ve farklı bileşimlerdeki zararlı gazlar (örneğin hurda geri dönüşümü) filtre araçlarına zarar verip filtrasyon etkinliğini azaltabilir. BWF Envirotec'in filtre araçları, mükemmel filtrasyon özelliklerinin yanı sıra toz toplamadaki başarısı ile metalürji üretim tesislerinde yıllardır kullanılmaktadır.

TİPİK ÇALIŞMA KOŞULLARI:

Sürekli Sıcaklık (°C):

40-250°C
Max. Sıcaklık (°C): Kullanılan polimer elyafın max.sıcaklık seviyesine göre ayarlanması
Toz: Kok kömürü ve kömür tozu, metal oksitler, tepkime ürünleri, katılaşmış tozlar
Toz Özellikleri: Aşındırıcı, topaklanan, elektrostatik yüklenen, ince, piroforik
Toz Kaynağı: Dönüştürücü, siklon, kurutma, kuru emici, elektrikli ark ocağı, dökümhane, değirmen, silo, metal sinterleme
Zararlı Gazlar: H2O, HCl, NOx, SOx,
Temizleme Süreci: Jet pulse, ters akım, silkeleme filtre
Yakıtlar: kömür, kok kömürü, petkok, linyit, doğal gaz

DEMİR HARİCİ METAL VE ÇELİK ÜRETİMİNDE KULLANILAN FİLTRE ARAÇLARININ ÖZELLİKLERİ:

  • Yüksek aşınma direnci
  • Anlık kıvılcım ve piroforik tozlara karşı direnç
  • Soğutma sonrası hidroliz direnci
  • İnce tozların ayrıştırılması

DEMİR HARİCİ METAL VE ÇELİK ÜRETİMİNDE KULLANILAN FİLTRE ÇEŞİTLERİ:

Poliakrilonitril homopolimer (DT)- ve Polyester (PE)-, Polifenilen Sülfat (PPS)-, m-Aramid(NO)- ve Politetrafloretilen (PTFE)-elyaftan yapılan needlona®-filtre araçlarının metalürji tesislerindeki toz toplama işlemleri için uygunluğu kanıtlanmıştır. Bazı durumlarda, Polyamid (PI) ve Premium Fibre Blend (PFB) dan yapılan needlona®-filtre araçları kullanılır.

Çelik üretiminde, ark ocaklarının toz toplamasında ya da aspirasyon sırasında toz toplayıcıda kıvılcım oluşabilir. Toz toplayıcının tasarımına bağlı olarak needlona®-filtre aracınız kıvılcım tutmayan yüzey ile kaplanır. Çelik ya da aluminyum oksit tozu gibi aşındırıcı tozlar filtre yüzeyine uygulanan Silikon-kaplama ile, filtre aracı üzerindeki mekanik stresi azaltırken, operasyonel ömrü uzatır.

Tüm filtre çeşitler MPS®-Filtre malzeme olarak da bulunmaktadır. MPS® filtre malzeme ortamının büyütülmüş filtre alanı tozların oldukça etkili ayrılmasını sağlar.

Needlona®-iğneli keçeden veya cam elyaf kumaştan yapılan PM-Tec® filtre malzemeleri özellikle ince toz filtrasyonu için uygundur. Lamine bir ePTFE membran sayesinde, çok ince toz parçacıklar yüzey üzerinde ayrılır. Böylece PM-Tec®-filtre malzemeleri en düşük toz emisyon limit değerlerini gerçekleştirir.